Czytaj więcej"/> Drukuj
Bitwa pod Baltimore
Konflikt Wojna brytyjsko-amerykańska
Czas 13 września do 14 września, 1814
Miejsce pod Baltimore, Maryland
Rezultat Amerykańskie zwycięstwo
Strony walczące
Brytyjczycy Stany Zjednoczone
Dowodzący
Robert Ross
William Winder
Siły
3 000 żołnierzy oraz 300 marynarzy i flota morska 10 000 żołnierzy
Starty
nieznane 4 zabitych 24 rannych

Bitwa pod Baltimore – bitwa Wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w dniach 12 do 13 września 1814, pod miastem Baltimore.
W Baltimore, jednym z największym portów amerykańskich, brytyjska blokada uwięziła największą ilość statków amerykańskich. Stale się ona powiększała, gdyż w czasie wojny Amerykanie budowali nowe jednostki. Bliska ukończeniu była olbrzymia fregata USS Java, której włączenie do floty mogło doprowadzić do przełamania blokady. W tym samym czasie miasto przepełnione było towarami, czekającymi na wywózkę do Europy. Dla Brytyjczyków zdobycia miasta wiązało by się z cennymi łupami, zażegnaniem niebezpieczeństwa zmiany sytuacji na morzach oraz przechyleniem szali zwycięstwa wojnie na swoją stronę.
11 września około 3 tysięcy żołnierzy przetransportowani statkami do North Point rozlokowało się wokół Fortu Mc Henry, na którym skupiła się obrona amerykańska. 13 września rozpoczęło się bombardowanie fortu. Salwy armatnie oddawane ze statków stojący nieopodal brzegu zasypywały gradem pocisków umocnienia. Amerykanie byli jednak dobrze do bitwy przygotowani. Na wałach zainstalowana byłą bateria 32 funtowych dział, która odpowiedziała na ogień rażąc brytyjską flotę. Po niemal dwóch dniach intensywnego obstrzały, kiedy to każda ze stron oddała od 1500 do 1800 salw artyleryjskich brytyjska flota oddaliły się poza pole rażenia. Brytyjscy widząc niepowodzenia wycofali wojska lądowe, które zostało zaokrętowane i odpłynęły do Kanady.

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-07-16 18:24:10