Czytaj więcej"/> Drukuj
Bitwa o Jezioro Eriebitwa morska wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która się rozegrała na jeziorze Erie 10 września 1813 roku.
Bitwa o Jezioro Erie
KonfliktWojna brytyjsko-amerykańska
Czas10 września, 1813
Miejscepod Put-in Bay, Ohio
RezultatZwycięstwo amerykańskie
Strony walczące
Brytyjczycy Stany Zjednoczone
Dowodzący
Robert Heriot Barclay Oliver Hazard Perry
Siły
9 okrętów
artyleria
6 okrętów
Straty
ok. 100 zabitych
1 okręt zatopiony
8 przechwyconych
ok. 100 zabitych
1 okręt zatopiony
Bitwa rozgorzała po tym, jak Brytyjczycy niespodziewanie zdjęli blokadę portu Erie. Uwolniona flota amerykańska pod dowództwem komandora Oliviera Perry, składająca się z 9 okrętów, rozpoczęła patrolowanie akwenu. Napotkała ona flotę brytyjską pod dowództwem komandora Roberta Barclay’a w okolicach Put-in-Bay w Ohio. W skład floty brytyjskiej wchodziło tylko sześć okrętów, przewyższających jednak sumarycznym tonażem flotyllę amerykańską. Okrętem flagowym flotylli amerykańskiej był Lawrence, brytyjskiej - Detroit.
W pierwszej fazie bitwy ataki obu stron skupiły się na flagowych okrętach. Lawrence, zniszczony zmasowanym ogniem z okrętu Detroit, poszedł na dno. Perry'emu udało się jednak przedostać na drugi bryg Niagara, pozostający dotychczas w odwodzie. Uszkodzony w czasie poprzedniej wymiany ognia Detroit stał się łatwym łupem dla Niagary. Po zajęciu okrętu i pojmaniu dowódcy brytyjskiego, pozostałe okręty brytyjskie poddały się. Po bitwie Perry wysłał list do generała Harrisona, w którym napisał słynne zdanie: We have met the enemy and they are ours - "Spotkaliśmy wrogą i teraz są nasi" po czym wymienił zdobycze – dwie fregaty, dwa brygi, dwa szkunery i dwa slupy.
W wyniku bitwy Amerykanie przejęli kontrolę nad Jeziorem Erie, której nie stracili już do końca wojny. Brytyjczycy zmuszeni byli także do oddania Detroit.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-01-28 05:39:34