Czytaj więcej"/> Drukuj
Birmingham to także nazwa miasta w USA.
Birmingham -
Birmingham, miasto w Wielkiej Brytanii, w środkowej Anglii nad rzeką Rea. Miasto jest głównym ośrodkiem hrabstwa West Midlands.
Liczba mieszkańców: ok. 992 tys. mieszkańców (2003), zespół miejski - 2 mln 575 tys. (2003)
Cały ośrodek metropolitalny (wraz z m.in. Coventry, Wolverhampton, Dudley, Walsall) jest drugim pod względem ludności (po Londynie) w Wielkiej Brytanii – zamieszkuje go ok. 5 mln osób.
Ważny ośrodek przemysłowy (m.in. zakłady Rovera i Cadbury), kulturalny (Led Zeppelin, City of Birmingham Symphony Orchestra, której dyrygentem był przez trzy lata Andrzej Panufnik) i akademicki (trzy uniwersytety).
Birmingham znane jest z systemu kanałów, bardziej rozbudowanego niż wenecki.

Historia

W czasach rzymskich w okolicach współczesnego Birmingham znajdował się obóz wojskowy i skrzyżowanie szlaków. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1086 roku, z Domesday Book. W XII wieku na terenie Birmingham istniała osada targowa. Od XVI wieku nastąpił rozwój przemysłu metalowego, a w XVIII wieku miasto stało się centrum przemysłowym.
W XIX wieku miasto rozrosło się znacznie, a prawa miejskie zyskało w roku 1889. Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił dalszy rozwój miasta, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju przemysłu zbrojeniowego. W czasie drugiej wojny światowej miasto dotknęły naloty bombowe, co spowodowało gruntowną przebudowę w latach 50. i 60. Centrum Birmingham z biurowcami i drapaczami chmur sprawiało niekorzystne wrażenie i było nazywane "betonową pustynią". Pod koniec XX wieku miasto zostało poważnie przebudowane, co uczyniło z niego nowoczesny ośrodek miejski, który nie bez przyczyny określany jest mianem "drugiego miasta" Wielkiej Brytanii.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-07 07:20:23