Czytaj więcej"/> Drukuj
Poniższy podział ras opiera się na XVIII wiecznej koncepcji Blumenbacha. Podział ten budzi wiele zastrzeżeń, w szczególności wyróżnione antropologiczne cechy ras.
Biała rasa człowieka (europeidalna, kaukazoidalna) - jedna z trzech głównych ras człowieka (obok czarnej i żółtej). Można ją podzielić na odmianę nordycką, środkowoeuropejską i śródziemnomorską. Pierwotnie występowała na obszarze całej Europy, północnej Afryki oraz południowo-zachodniej Azji, ale wraz z podbojami kolonialnymi zajmowali coraz to nowe obszary, kosztem innych ludów. Współcześnie dominują również w obu Amerykach, Australii i południowej Afryce. W XIX i XX w. powstały teorie o wyższości białej rasy. Doprowadziło to do niewolniczego wykorzystywania ludności nie-białej oraz innych zbrodni przeciwko ludzkości. Postępy nauki i przemiany społeczne spowodowały, że obecnie znaczna większość naukowców i społeczeństwa odrzuca teorie rasistowskie.
Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się następującymi cechami antropologicznymi: Przedstawiony podział ras wciąż wydaje się być obowiązującym , jednakże współczesne analizy wskazują, że gatunek ludzki jest monotypowy (ma tylko jedną rasę).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-28 06:16:52