Czytaj więcej"/> Drukuj
Biała Podlaska jest miastem powiatowym i powiatem miejskim w północnej części województwa lubelskiego. Była stolicą województwa bialskopodlaskiego w latach 1975 - 1998.
br />

Położenie

Miasto położone jest w dolinie lewego dopływu Bugu, rzeki Krzny.

Historia

Pierwsze wzmianki w 1481 roku. Od 1568 roku własność Radziwiłłów. Od 1622 budowa fortecy i pałacu przez Aleksandra Ludwika Radziwiłła. W 1628 Akademia Bialska, od 1633 jako filia Akademii Krakowskiej, obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego. W 1670 r. Michał Kazimierz Radziwiłł nadaje miastu prawo magdeburskie oraz herb: Michał Archanioł stojący na smoku.
W XVII wieku miasto znane z produkcji sukna i fajansów, później także z przeróbki drewna.
W 1720 Anna z Sanguszków Radziwiłłowa rozpoczyna budowę wieży i bramy wjazdowej (obecnie są to najciekawsze resztki zamku). Miasto i zespół pałacowy w XVIII wieku wielokrotnie niszczone (między innymi w czasie wojen szwedzkich) i odbudowywane. Ostatni spadkobierca Dominik Radziwiłł, pułkownik wojska polskiego, umiera we Francji 11 listopada 1813 roku. Pałac jako ruinę rozebrano w 1883 roku, obecny stan samej fortecy i resztek zespołu pałacowego kiepski.
W Białej Podlaskiej wychował się i chodził do szkoły pisarz Józef Ignacy Kraszewski.
W latach 1923-1939 w Białej Podlaskiej znajdowała się Podlaska Wytwórnia Samolotów (PWS), która produkowała samoloty wojskowe zarówno licencyjne (Potez XXV, RWD-8) jak i własnej konstrukcji (myśliwiec PWS-1, samolot szkolny PWS-26). Majątek Podlaskiej Wytwórni Samolotów został rozgrabiony przez okupantów radzieckich po 17 września 1939 roku.

Gospodarka

Przemysł włókienniczy reprezentują zakłady Biawena, powstałe w latach 1967-1970. Miasto kojarzone jest również z Bialską Fabryką Mebli i przedsiębiorstwem produkcyjno-doświadczalnym robotów przemysłowych Techma-Robot. Ostatnio wzrasta rola Białej Podlaskiej jako centrum handlowo-usługowego. Miasto utrzymuje kontakty handlowe z państwami byłego ZSRR. Organizowane są tu Nadbużanskie Targi Rolno-Przemysłowe i Targi Pogranicza Wschód-Zachód.

Komunikacja

Biała Podlaska leży na lini Berlin-Warszawa-Moskwa. Na północ od miasta przebiega obwodnica do przejśćia granicznego w Terespolu. Trasa kolei Warszawa-Brześć przebiega 2 km od centrum. Otwarto ją w 1867 roku, a zelektryfikowano w 1980 roku. Biała Podlaska dysponuje własną komunikacją autobusową. W pobliżu miasta znajduje się wojskowe lotnisko, przystosowane do potrzeb gospodarczych.

Kultura i sztuka ludowa

W mieście działa wiele zespołów ludowych, kultywujących kulturę Podlasia. Należą do nich zespół chóralny, zespół taneczny i kapela ludowa. Biała Podlaska jest także znanym od XVII w. ośrodkiem garncarskim. Współcześnie pracujący Kazimierz i Ludwik Rogowscy słyną z wyrobu ceramiki siwej tzw. siwaków. W mieście podziwiać można również prace rzeźbiarza Tadeusza Niewiadomskiego.

Sport i turystyka

Miasto dysponuje stadionem sportowym, basenem, kortami tenisowymi i lodowiskiem. Swoje obiekty udostępnia także Instytut Wychowania Fizycznego i Sportu AWF. Na terenie miasta działa Bielskopodlaski Klub Jeździecki.

Zabytki

Wyższe uczelnie

Link zewnętrzny: http://www.bialapodlaska.pl
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-13 06:21:20