Czytaj więcej"/> Drukuj
Beaujalais region w środkowej Francji i jednocześnie ogólna nazwa rodzaju czerwonego wina burgundzkiego z tego okręgu. Region ten to pas winnic, o szerokości ok. 10 km i długości 150 km, który rozciąga się na południowo-wschodnim skraju Burgundii, pomiędzy miastami Macon i Lyon.
Region ten obejmuje 22 000 hektarów upraw winorośli i dostarcza ok. 1,3 mln hektolitrów wina rocznie, prawie wyłącznie czerwonego, co stanowi prawie 1/2 produkcji win czerwonych całej Burgundii.
Region ten jest bardzo zróżnicowany klimatycznie i glebowo, i jedynym jego wspólnym mianownikiem jest obowiązek produkcji win z jednego tylko typu winogron - szczepu Gamay.
Charakter win produkowanych tutaj jest tak samo zróżnicowany jak warunki klimatyczno-glebowe.
Beaujolais-Primeur wolno sprzedawać do 31 stycznia następnego roku, zaś noveau do 31 sierpnia. Większość Beaujolais Noveau produkuje się w regionie południowym, choć winnice posiadające prawo do apelacji Villages również je czasem produkują, zwłaszcza w gorszych latach, kiedy wiadomo, że wino z danego rocznika i tak nie będzie miało dużego potencjału dojrzewania.
Wszystkie wina z tego regionu posiadają, jak na wina czerwone, bardzo lekki, świeży, owocowy charakter i dość jasną, lekko fiołkową barwę. Wina z najlepszych winnic na północy są bardzo zrównoważone, czasami bywają nawet ciężkawe, ale zawsze posiadają olśniewający, intensywny, owocowy bukiet. Wina Villages i z południa są bardziej cierpkie, niecierpliwe i płaskie. Beaujolais Noveau - posiada zwykle bardzo ostry, cierpki, ale w dobrych latach orzeźwiający i dość przyjemny smak, w którym daje się wyczuwać zapowiedź rozwinięcia bukietu owocowego, z którego słynie cały region. W latach gorszych jego cierpkość bywa trudna do zniesienia i wino z trudem nadaje się do konsumpcji.
Wina z tego regionu pija się stosunkowo mocno schłodzone - do temperatury 14-16 °C. Beaujolais Noveau można bez szkody dla jego smaku schłodzić nawet do 12 °C, co pomaga je spożyć, szczególnie w latach, gdy wychodzi ono bardzo cierpkie.
Ze względu na delikatny charakter wino to pija się raczej do lekkich potraw z mięs czerwonych i lekkich serów, niż do potraw z dziczyzny i serów o silnym aromacie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-25 15:16:48