Czytaj więcej"/> Drukuj

Bełchatów - miasto powiatowe, stolica powiatu bełchatowskiego. Jedno z czterech największych pod względem ludności miast województwa łódzkiego (ok. 65 tys. mieszkańców), położone na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego.
head #1}

Historia

Pierwsza, najstarsza wzmianka o Bełchatowie pochodzi z 1391 roku. Pierwszym właścicielem i założycielem osady był Bełchat. Członkowie jego rodu od 1405 używali nazwiska Bełchacki i najprawdopodobniej pochodzi nazwa miasta Bełchatów. Na początku XVI wieku, przez dziedzictwo Bełchatów przeszedł w posiadanie rodu Kowalewskich, zaś w roku 1670 właścicielami Bełchatowa stali się Rychłowscy. Ten ród miał największy udział w tworzeniu Bełchatowa jako ośrodka miejskiego. Sprowadzano kupców i rzemieślników, starano się o przyznanie przywileju na organizację targów i jarmarków. Przywilej ten został Bełchatowowi przyznany w roku 1737 w wyniku starań Franciszka Rychłowskiego (osada liczyła wówczas jedynie 120 mieszkańców). Formalne prawo nazywania Bełchatowa miastem-prawa miejskie otrzymał Franciszek Rychłowski w 1743 z rąk Augusta III Sasa.

Zabytki

Gospodarka

Niedaleko od miasta (10 km) znajduje się największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" oraz Elektrownia Bełchatów, dzięki czemu Bełchatów jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w regionie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-26 16:51:14