Czytaj więcej"/> Drukuj
Barczewo (do 1946 niem. Wartenburg) miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedziba gminy Barczewo.

Historia

Miasto położone jest na Warmii nad rzeką Pisą Warmińską. Pierwotnie lokowane było w 1325 w miejscu, gdzie obecnie jest miejscowość Barczewko. Po zniszczeniu pierwszego grodu przez Litwinów miasto uzyskało prawa miejskie 4 lipca 1364 od biskupa warmińskiego Jana II Stryprocka.
Miasto wybudowano na planie prostokąta z centralnym rynkiem. W części północno-wschodniej zlokalizowany został kościół farny p.w. św. Anny, a w części południowo-wschodniej kościół franciszkański św. Andrzeja. Na północ od kościoła farnego zlokalizowany był zamek biskupi, w którym rezydował burgrabia zarządzający jednym z komornictw Warmii. Funkcję burgrabiego pełnił m.in. Bartosz Kromer - brat biskupa Marcina Kromera. Miasto posiadało dwie bramy miejskie: Olsztyńską i Jeziorańską oraz Furtę Zamkową. Parafia w Barczewie przed reformacją należała do archiprezbiteratu w Jezioranach. Barczewo w 1538 odwiedził Mikołaj Kopernik, który jako przedstawiciel kapituły towarzyszył biskupowi Janowi Dantyszkowi w czasie objazdu diecezji warmińskiej, gdy odbierał hołd od poddanych. Miasto Wartenburg po II wojnie światowej od 1946 r. nazwano Barczewem dla uczczenia pamięci księdza Walentego Barczewskiego.

Znane osobistości pochodzące z Barczewa

Zabytki

Inne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-07-06 12:10:16