Czytaj więcej"/> Drukuj
Babilon (akadyjskie Babilani - brama boga) - miasto położone w Mezopotamii, nad Eufratem, dawna stolica Babilonii.

Historia

Pierwsza osadą w miejscu późniejszego Babilonu założyli w XXIV wieku p.n.e. Sumerowie. Po opanowaniu przez ludy semickie osada stała się około 1900-1850 roku p.n.e. miastem i stolicą niewielkiego królestwa Babilonii. Rola miasta wzrosła znacznie za panowania Hammurabiego 1792-1750 p.n.e., który stworzył duże imperium ze stolicą w Babilonie. Babilon był centrum kultu boga Marduka.
Miasto zostało zniszczone przez Hetytów w XVI wieku p.n.e.. Ten sam los spotkał je w 689 roku p.n.e., gdy asyryjski król Sanherib postanowił zemścić się za ciągłe rebelie. Miasto odzyskało wspaniałość w pierwszej połowie VI wieku p.n.e. odbudowane przez syna Sanheriba Asarhaddona i później za panowania dynastii nowobabilońskiej (z tych czasów pochodzą Brama Isztar, ziggurat Etemenanki, czy wiszące ogrody Semiramidy). Zdobyte w 539 roku p.n.e. przez Persów, miasto powoli traciło na znaczeniu. W Babilonie zmarł w 323 roku p.n.e. Aleksander Wielki.

Wykopaliska

Obecnie stanowisko archeologiczne, na którym są prowadzone wykopaliska od 1899. Odkryto tu między innymi: Bramę Isztar, świątynię Marduka, mury obronne, kompleks pałacowy, ziggurat Etemenanki, z którym kojarzy się biblijną Wieżę Babel.

Współczesność

Po zakończeniu II Wojny w Zatoce (2003-) niedaleko częściowo zrekonstruowanych pozostałości Babilonu znajdowała się główna baza wojsk polskich w Iraku, tzw. Camp Babilon.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-22 16:26:53