Czytaj więcej"/> Drukuj


BUW -
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) – biblioteka utworzona przy Uniwersytecie Warszawskim w 1817 roku.

Historia

Do czasu wybudowania nowego gmachu mieściła się w obecnym Collegium Novum, w centralnym kampusie UW na Krakowskim Przedmieściu. Mniejsze oddziały i agencje mieściły się m.in. w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (dyrekcja, część zbiorów specjalnych), w Gmachu Św. Rocha na "Małym Dziedzińcu" (Czytelnia Czasopism), w Pałacu Zamoyskich na Nowym Świecie (Wypożyczalnia Księgozbioru Dydaktycznego), w budynku na ul. Żwirki i Wigury (Oddział Zbiorów Muzycznych). Od 15 grudnia 1999 roku cała biblioteka mieści się w jednym gmachu na rogu ulic Dobrej i Lipowej powstałym wg projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego.

Zbiory

Aktualnie w bibliotece znajduje się 2 975 876 zbiorów (stan na 31.12.2009)Sprawozdanie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i bibliotek wydziałowych UW za rok 2009, Warszawa 2010., w tym: Od 21 grudnia 2007 roku działa elektroniczna biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, zwana w skrócie e-bUW. Jest ona 17 biblioteką dLibrową. Na chwilę obecną ma ponad 8300 publikacji cyfrowych.
Biblioteka ma prawo do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego.

Budynek

Budynek o kubaturze 260 tys. m³ zajmuje powierzchnię 64 tys. m². Na dachu znajduje się ogólnodostępny ogród botaniczny. Koszt realizacji wyniósł 80 000 000 $http://www.bbk.v-net.pl/obiekty/buw.html. W pobliżu znajduje się Centrum Nauki Kopernik i planowane są inne budynki Uniwersytetu Warszawskiego.
Na zbiory biblioteczne przeznaczono 40 tysięcy m², z możliwością rozszerzenia o następne 10 tysięcy m². Gmach Biblioteki może pomieścić 5 milionów woluminów zbiorów. Oprócz części bibliotecznej znajduje się część usługowo-rozrywkowa (w kondygnacjach podziemnych) oraz biurowa w tzw. rogalu komercyjnym.
Przed budynkiem, od strony ulicy Dobrej, znajduje się tzw. fasada kulturalna (w odróżnieniu od pozostałych fasad ekologicznych). Ma ona "mówić o związkach z przeszłością, z różnorodnością cywilizacji, z grecko-rzymskim i judeo-chrześcijańskim źródłem polskiej kultury"słowa architekta Marka Budzyńskiego na spotkaniu z papieżem Janem Pawełem II w budynku BUW, 11 czerwca 1999 r.. 6 wejść z tej strony rozdziela 8 tablic. Znajdują się na nich kolejno (od lewej): Wewnątrz biblioteki, przy głównym wejściu do wolnego dostępu, znajduje się tzw. kolumnada filozofów. Są to umieszczone na czterech wysokich kolumnach pomniki wybitnych filozofów polskich XX wieku – Kazimierza Twardowskiego, Jana Łukasiewicza, Alfreda Tarskiego i Stanisława Leśniewskiego.

Ogród

Ogród botaniczny na dachu Biblioteki, zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską, został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m2.
Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15 000 m2), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą.
Bezpośrednio przy budynku znajdują się krzewy okrywowe (m.in. tawulec pogięty "Crispa"), kwitnące oraz pnącza. W dolnym ogrodzie znajduje się sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym mieszkają kaczki. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny utrzymane w tonacji niebiesko-białoróżowej. Dolny ogród zdobią także granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego – cykl "Szkic sytuacyjny" nawiązuje do motywów kosmologicznych.
W górnym ogrodzie rośliny są posadzone na 30-centymetrowej warstwie ziemi usypanej na dachu Biblioteki. Górny ogród podzielono na kilka części, różniących się formą, kolorem i zapachem. Ogród złoty w części północnej skomponowany jest z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów (m.in. forsycja "Maluch", pięciornik krzewiasty "Goldfinger" i "Goldteppich", tawuła japońska "Goldmound") i pnączy (powojnik tangucki). Tło stanowią płożące odmiany jałowca pospolitego ("Green Carpet") i berberysu Thunberga ("Green Carpet") oraz niewysokie drzewka karagany syberyjskiej w odmianie "Pendula". Ogród srebrny (od wschodu) obsadzony jest srebrzystolistnymi wierzbami (szwajcarską, całolistną "Hakura Nishiki", żyłkowaną oraz purpurową "Pendula" i "Gracilis"), biało kwitnącym pięciornikiem krzewiastym "Abbotswood", a także kosodrzewiną, tawułą norweską "Grefsheind", płożącą irga Dammera i jałowcem Pfitzera "Mint Julep". Podstawą kompozycji są ozdobne trawy (kostrzewa walezyjska "Glauca" i ametystowa, strzęplica sina i drżączka średnia). Ogród karminowy (od południa) składa się z różowo i czerwono kwitnących krzewów: czerwonolistnego berberysu Thunberga "Atropurpurea Nana" i krzewuszki cudownej "Foliis Purpureis", lilaka Meyera, powojnika alpejskiego "Francis Rivis", irgi Dammera "Skogholm" i róż "Rugodita". Uzupełnienie stanowią byliny – rozchodnikowiec okazały i macierzanka piaskowa. Kompozycja jest obramowana niskimi jabłoniami Sargenta, płożącym jałowcem Pfitzera "Mint Julep" i irgą Dammera. Ogród zielony znajduje się nad "rogalem komercji", od strony ulicy Dobrej. Jego ozdobami są zawciąg nadmorski, pięciornik krzewiasty "Abbotswood" i irga Dammera "Major".
Uzupełnieniem jest ogród wejściowy – pochylnia prowadząca na dach Biblioteki, obsadzona bluszczem i barwinkiem. Kończy go wznosząca się nad "świetlikiem" altana-antena, opleciona rdestówką Auberta. Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rośnie winorośl japońska, hortensja pnąca, powojnik tangucki i winobluszcz pięciolistkowy. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-23 23:30:17