Czytaj więcej"/> Drukuj
Azory (Açores) – archipelag wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim, około 1500 km od wybrzeży Portugalii, do której wyspy należą. Dziewięć dużych wysp, tworzących trzy wyraźne grupy (od zachodu Flores i Corvo; Faial, Pico, São Jorge, Luz i Terceira; São Miguel i Santa Maria) rozciągają się na przestrzeni 650 km. Zróżnicowana rzeźba terenu ze stromymi, skalistymi wybrzeżami i jeziorami kraterowymi to świadectwo wulkanicznego pochodzenia wysp. Archipelag jest nadal obszarem aktywnym sejsmicznie.
Powierzchnia wysp – ok. 2,2 tys. km2 (największa São Miguel – 747 km2), liczba ludności – 262 tys. (2001). Ośrodek administracyjny: Ponta Delgada. Od roku 1976 wyspy cieszą się częściową, a od 1980 jeszcze szerszą autonomią.
Wyspy, znane w starożytności Fenicjanom, zostały ponownie odkryte w 1431 roku przez Portugalczyków – nie zamieszkane zostały szybko przez nich skolonizowane. Po II wojnie światowej mieściła się tu amerykańska baza lotnicza i morska.
Gospodarka wysp opiera się na w dużej mierze na turystyce, a także na rolnictwie (uprawa winorośli, owoców cytrusowych, kukurydzy, pszenicy, trzciny cukrowej) i rybołówstwie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-26 07:16:30