Czytaj więcej"/> Drukuj
Asturia (Asturies)
Flaga Asturii
Asturia -
Stolica Oviedo
Powierzchnia
 – całk.
 – % Hiszpanii
miejsce 10.
 10 604 km²
 2,1%
Populacja
 – całk. (2003)
 – % Hiszpanii
 – gęstość zaludn.
miejsce 12.
 1 056 789
 2,5%
 99,65/km²
Uzyskanie autonomii 11 stycznia 1982
ISO 3166-2 O
Reprezentacja w
w parlamencie

 – sejm
 – senat
 8
 2
Prezydent Vicente Alberto Álvarez Areces (PSOE)
Hymn Asturias, patria querida

Księstwo Asturii (ast. Asturies, hisz. Asturias), region historycznczo-geograficzny, wspólnota autonomiczna w Hiszpanii.

Geografia

Stolicą Asturii jest Oviedo, lecz największym miastem jest Gijon (Gijón), inne większe miasta: Aviles (Avilés), Cangas de Onís, Cangas del Narcea, Grado, Langreo, Mieres, Villaviciosa i Llanes. W skład księstwa Asturii wchodzi jedna prowincja Oviedo. Podczas faszystowskich rządów gen. Franco Asturia nazywana była prowincją Oviedo, jej historyczna nazwa została przywrócona za czasów demokratycznych.

Położenie

Asturia jest położona w północnej Hiszpanii nad Morzem Kantabryjskim, od wschodu graniczy z prowincją Kantabria, od południa z Kastylią-Leon a na zachodzie z Galicją.

Warunki naturalne

Większą część powierzchni Asturii zajmują Góry Kantabryjskie z kulminacją Peña de Cerredo o wysokości 2 648 m n.p.m., na północy wąski pas nadbrzeżnej niziny. Na południowym wschodzie największy park narodowy w Hiszpanii, Picos de Europa założony w 1995 o powierzchnia 650 km². Główne rzeki:

Przemysł

Region rozwinięty przemysłowo, koncentracja zakładów występuje głównie w dolinach rzek. Silnie rozwinięty przemysł wydobywczy, stanowiący podstawę gospodarki (eksploatacja złóż węgla kamiennego, rud żelaza, manganu, cynku i ołowiu), ponadto przemysł metalurgiczny (hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych), maszynowy, stoczniowy, zbrojeniowy, chemiczny (koksowniczy), włókienniczy, skórzany, szklarski i spożywczy.

Rolnictwo

Uprawa zbóż (głównie pszenica, proso i kukurydza), ziemniaków, winorośli, fasoli, warzyw i owoców. Hodowla bydła i koni, a na wybrzeżu rybołówstwo.

Turystyka

Liczne kąpielisa na Zielonym Wybrzeżu (hisz. Costa Verde) m.in.: Luarca, Ribadesella, Llanes.

Historia

Osadnictwo ludności na ziemiach dzisiejszej Asturii miało miejsce już w czasach paleolitu (Altamira).
W latach 25–19 r. p.n.e. miał miejsce podbój terenów dzisiejszej Asturii przez Cesarstwo Rzymskie. Na przełomie VVI wieku przez Wizygotów. W czasie arabskiego najazdu na Półwysep Iberyjski (początek VIII wieku), góry Asturii stały się schronieniem dla arystokracji wizygockiej, która pod wodzą Pelagiusza, pierwszego króla Asturii wygrała bitwę pod Covadongą w roku 722 i utworzyła Królestwo Asturii. Nowo powstałe królestwo zapoczątkowało rekonkwistę i do 910 roku wyparło muzułmanów aż po rzekę Duero. Podziały i unie dynastyczne zakończyły się włączeniem w 1230 roku ziem Asturii do Królestwa Kastylii. Od 1388 roku następca tronu Kastylii (a następnie Hiszpanii) nosi tytuł księcia Asturii.
Zaniedbana prowincja królestwa hiszpańskiego w drugiej połowie XIX wieku po odkryciu złóż węgla i rud żelaza, staje się jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów kraju. W październiku 1934 roku ma miejsce powstanie robotnicze przeciw udziałowi prawicy w rządzie republiki, w okresie wojny domowej 1936–1939 opanowana w zaciętych walkach przez frankistów przy udziale korpusu włoskiego. W 1981 roku Asturia otrzymuje statuts wspólnoty autonomicznej.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-26 22:46:51