Czytaj więcej"/> Drukuj
Archipelag_Arktyczny -
Archipelag Arktyczny (ang. Arctic Archipelago, franc. Archipel Arctique) - zespół wysp kanadyjskich położonych na Oceanie Arktycznym; swoim zasięgiem obejmuje większość terytorium Nunavut oraz fragment Terytoriów Północno-Zachodnich. Dawniej archipelag ten był częścią Dystryktu Franklina.
Archipelag Arktyczny podzielony jest na dwie grupy wysp – południową i północną, zwaną Wyspami Królowej Elżbiety. Dwie grupy wyraźnie oddzielone są od siebie ciągiem południkowo ułożonych cieśnin. Począwszy od wschodu są to: Cieśnina Lancastera, Cieśnina Barrowa, Cieśnina Viscounta Melville'a i Ciesnina Maclure'a.
Archipelag Arktyczny ma powierzchnię około 1,3 miliona km², a zamieszkuje go niespełna 4 tysiące ludzi. Poniżej przedstawiona jest skrócona lista wysp archipelagu. Warto zauważyć, że trzy główne wyspy wchodzące w jego skład znajdują się w pierwszej dziesiątce największych wysp świata.
Od zachodu archipelag otoczony jest przez Morze Beauforta, od północy przez Ocean Arktyczny, na wschodzie znajduje się Grenlandia, Morze Baffina i Cieśnina Davisa, a na południu Zatoka Hudsona oraz kontynentalna część Kanady. We wschodniej części Archipelagu Antarktycznego występują liczne lodowce.
Od lat siedemdziesiątych XVI wieku Wyspy Arktyczne znajdowały się w strefie wpływów brytyjskich, dopiero w roku 1850, wraz z powołaniem Dystryktu Franklina, Kanadyjczycy przejęli nad nimi całkowitą kontrolę. Kanada przyznaje sobie większe terytorium, rozciągające się aż do Bieguna Północnego, aczkolwiek nie wszystkie państwa uznają te roszczenia. Ponadto, Stany Zjednoczone nie respektują zwierzchności swoich północnych sąsiadów nad wodami wewnętrznymi archipelagu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-26 03:46:22