Czytaj więcej"/> Drukuj
Antoni Wiwulski (ur. 20 lutego 1877 r. Totmie, obw. wołogodzki (?) zm. 10 stycznia 1919 r. w Wilnie) - polski architekt i rzeźbiarz.
Pierwszy architekt i rzeźbiarz Litwy, który na przełomie XIX i XX wieku ukończył Wyższą Szkołę Techniczną w Wiedniu oraz Wyższą Narodową Szkołę Sztuk w Paryżu.
Pierwsze dzieło, które przyniosło Wiwulskiemu sławę to Pomnik Grunwaldzki w Krakowie, powstało z okazji 500 rocznicy historycznej bitwy. Inne trzy największe prace powstały na Litwie: kaplica w Szydłowie (Šiluva), Trzy Krzyże w Wilnie oraz kościół św. Serca Jezusowego w Wilnie, którego budowę rozpoczęto w 1913 r. Miał to być pierwszy na Litwie budynek sakralny z żelazobetonu. Antoni Wiwulski był zauroczony nowym materiałem budowlanym - żelbetonem - dającym nieograniczone możliwości kształtów i rozmiarów, widział swój kościół z siedzącą postacią Stworzyciela, która zastąpiłaby kopułę, z wieżą - posągiem Zbawiciela. Niesłychany projekt nie został jednak dokończony, choć mury doprowadzono pod dach - śmierć Wiwulskiego przerwała jego realizację.
Antoni Wiwulski jest też autorem wielu rzeźb: portretów, kompozycji figuralnych o charakterze symbolicznym oraz religijnym, studiów i szkiców do pomników.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-07 04:38:06