Czytaj więcej"/> Drukuj
Anguilla – terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Morzu Karaibskim w archipelagu Wysp Podwietrznych (Małe Antyle). Składa się z wysp Anguilla (88 km²), Sombero (5 km²) oraz kilku mniejszych. Najbliższym obcym terytorium jest oddalona o około 7 km na południe wyspa Saint Martin/Sint Maarten należąca po części do Fracji i Holandii.
br />

Ustrój polityczny

Anguilla jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii overseas territory of the UK o szerokiej autonomii wewnętrznej. Posiada własny jednoizbowy parlament - Izbę Zgromadzenia House of Assembly, w której zasiada 11 osób, w tym 7 wybieranych w wyborach powszechnych. Przedstawicielem egzekutywy jest Rada Wykonawcza Executive Council, której 2/3 składy wybierane jest spośród członków Izby Zgromadzenia przez gubernatora, który z kolei desygnowany jest na swoje stanowisko przez monarche brytyjskiego.

Geografia

Anguilla zbudowana jest z wapieni koralowych. Ukształtowanie pionowe pozbawione jest różnorodności. Przeważają płaskie niziny. Najwyższym wzniesieniem jest Crocus Hill (65 m n.p.m.).
Na wyspie panuje klimat równikowy wilgotny modelowany przez pasat północno-wschodni.

Historia

Historia Anguilli
Wyspa odkryta w 1493 przez Krzysztofa Kolumba, od 1650 posiadłość angielska. W 1882 zjednoczona z Saint Christopher i Nevis. Proklamowała niepodległość w 1967, ale w 1971 Brytyjczycy zbrojnie przywrócili swą kontrolę nad wyspą.

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju

Demografia

Dane można znaleźć w CIA Factbook [1]
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-13 05:30:37