Czytaj więcej"/> Drukuj
Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) - polski reżyser filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej.
Po latach dzieciństwa i wczesnej młodości spędzonych w Suwałkach, ponieważ jego ojciec był zawodowym wojskowym, rodzina Wajdów przeprowadziła się do Radomia. W czasie wojny uczęszczał w Radomiu na tajne komplety, a także rozpoczął naukę malarstwa. Po zakończeniu wojny, w latach 1946-1950 studiował malarstwo na Akademia Sztuk Plastycznych w Krakowie. Następnie studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Studia ukończył w 1953 roku, a dyplom otrzymał w roku 1960. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał u boku Aleksandra Forda przy filmie Piątka z ulicy Barskiej. Pierwszym samodzielnym jego filmem było Pokolenie. W latach 1972-1983 był kierownikiem zespołu filmowego "X", a od 1978 do 1983 prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od roku 1989 jest członkiem Komitetu Kinematografii. W latach 1989-1991 był senatorem RP. Andrzej Wajda jest również członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. Artysta zajmuje się również reżyserią teatralną. Szczególnie związany jest z krakowskim Starym Teatrem i warszawskim Teatrem Powszechnym. W roku 2002 założył w Warszawie Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
W dowód uznania za wybitne zasługi w dziedzinie filmu Wajda otrzymał wiele prestiżowych nagród. Jest m.in. doktorem honoris causa kilku uczelni wyższych i kawalerem orderu Legii Honorowej. W roku 1981 otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, w 1982 nagrodę Césara, a w 1990 Felixa. Od 1997 jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 2000 Andrzej Wajda otrzymał Oscara - najważniejszą nagrodę filmową na świecie - za całokształt twórczości.

Twórczość

Andrzej Wajda jest uważany za czołowego przedstawiciela polskiego filmu, jego dokonania cieszą się uznaniem w Polsce i na świecie.
W latach 50. XX wieku Wajda był jednym z głównych twórców szkoły polskiej w filmie. Twórczość artystyczna Andrzeja Wajdy ma charakter kina autorskiego o dużej różnorodności, która czerpie z malarstwa, polskiej literatury, oraz tradycji narodowej. Wajda stworzył kilka znaczących filmowych adaptacji dzieł literackich.

Wybrana filmografia

Zdjęcie i fragmenty tekstu za zgodą Vision
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 18:24:30