Czytaj więcej"/> Drukuj
American Pit Bull Terrier
American_Pit_Bull_Terrier -
Inne nazwy
TU INNE NAZWY
Kraj patronacki
TU KRAJ PATRONACKI
Klasyfikacja
FCI: rasa nie uznawana
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa ? - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

American Pit Bull Terrier - jedna z ras psów.
Jego historia sięga ponad 150 lat, a psem, który po części stworzył obecnego pita był buldog (wtedy jeszcze nie tak ociężały i pokraczny jak dzisiaj). Przed wiekami buldog był zwinnym i muskularnym psem, bardzo przypominającym dzisiejszego pitbulla. W wielu amerykańskich książkach o tej rasie występuje on właśnie pod nazwą buldog. Jednak większość źródeł nie potwierdza tej teorii, ponieważ istnieje wiele dowodów na to, że pitbull to krzyżówka buldoga z terrierami. Powodem krzyżowania tych ras była chęć uzyskania idealnego psa do walki, czyli połączenia wytrzymałości, siły i odporności na ból buldoga z zaciętością i szybkością terrierów.
Gdy w Anglii, w 1835 roku, szczucie byków zostało zakazane, na popularności zaczęły zyskiwać walki dwóch psów przeciwko sobie. Jednym z głównych poglądów na historię APBT jest teza, że psy stosowane do walk w ringu były nową rasą specjalnie do tego stworzoną. Niektórzy jej autorzy uważają obecną nazwę, American Pit Bull Terrier, jako podwójnie błędną, gdyż rasa nie powstała w Ameryce i nie ma nic wspólnego z terierami. Popularne przypisywanie pochodzenia tej rasy od skrzyżowania pomiędzy psami na byki i terierami wyjaśniają jako pomylenie z historią rozwoju angielskiego bulteriera, który jest zupełnie osobną rasą psów, nigdy nie odnoszącą sukcesów w walkach ringowych, ale której powstanie jest dobrze udokumentowane. Rodowody APBT, jeśli kiedykolwiek były zapisywane na papierze, nie były dokładne, gdyż żaden z hodowców nie chciał ujawniać sekretów swojego sukcesu innym hodowcom, i tym samym umożliwić im powtórzenie swoich osiągnięć. W każdym razie, nie później niż w połowie XIX wieku rasa pozyskała wszystkie najważniejsze cechy, dla których jest do dziś ceniona: niesamowite zdolności atletyczne, niespotykana waleczność (gameness), i swój zrównoważony temperament.
UWAGA: Na podstawie Rozprządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy. (Dz. U. Nr 159, poz. 1051) utrzymywanie psa tej razy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-19 14:48:47