Czytaj więcej"/> Drukuj
Amélie Nothomb (ur. 13 sierpnia 1967 w Kobe w Japonii) - belgijska pisarka tworząca w języku francuskim. Dzięki swojemu ojcu, który był długoletnim ambasadorem Belgii, spędziła wiele lat swojego życia poza granicami rodzinnego kraju, m.in. w Japonii, Chinach, USA, Laosie, Myanmarze i Bangladeszu. Od 1992 regularnie każdego roku wydawane są jej powieści.
Amelie Nothomb mówi, że chciałaby być gąbką, by mogła wszystko wchłaniać bez zmęczenia, mówi o sobie, że jest w ciąży ze swoimi powieściami i że lubi przejrzałe owoce, które sprawiają, że wymiotuje. Przytoczone wypowiedzi wskazują na jedno: Amélie Nothomb wie co to znaczy ekstrawagancja, wie też co to znaczy skuteczna reklama. Dodaje przy tym, że to "wszystko prawda", swoim szczególnym głosem, który podobnie jak cała jej osobowość, może zarówno uwodzić, jak i drażnić...
Cała jej rodzina wędrowała za ojcem-ambasadorem po różnych krajach świata, głównie azjatyckich. Autorka często przeprowadzała się, przekonując się na własne oczy, co to znaczy wojna i bieda. Jej największą przyjaciółką przez te wszystkie lata była starsza siostra. W wieku 17 lat odkryła Europę, a dokładniej Brukselę, gdzie czuje się chyba o wiele bardziej obcą niż w krajach, gdzie ojciec przebywał na placówkach dyplomatycznych.
Rozpoczęła studia na filologii romańskiej na Université Libre de Bruxelles. Miała jednak duże kłopoty z zaaklimatyzowaniem się, czemu nie sprzyjało kojarzenie jej nazwiska z pradziadkiem - politykiem skrajnej prawicy. Zrażona atmosferą wróciła do Tokio, gdzie rozpoczęła pracę w jednym z wielkich japońskich przedsiębiorstw. Przykre doświadczenia z tej pracy przedstawiła później w książce Z pokorą i uniżeniem. Do Belgii powróciła znów w 1992, kiedy to też wydała swoją pierwszą książkę Higiena mordercy. Debiutancka powieść stała się szybko wielkim hitem wydawniczym. Odtąd Amélie Nothomb może utrzymywać się dzięki swojej pasji - pisaniu książek, które z niesłychaną precyzją wydaje co rok. Każdego dnia poświęca 4 godziny pisaniu i twierdzi, że tworzy znacznie więcej niż publikuje.
Jej styl pisarski jest staranny i pedantyczny, przy czym akcja powieści jest jednocześnie bardzo żywiołowa. Charakterystyczna jest zawsze oryginalność tematu powieści, które zawsze zaskakują swoimi rozwiązaniami. Pisarka zafascynowana jest także brzydotą, której to fascynacji daje upust w opisach postaci. Jej historie są aż do bólu realistyczne, ale Nothomb nie oszczędza także siebie często kpiąc z samej siebie na łamach powieści.

Twórczość

(tytuły polskie tylko książek, które pojawiły się w Polsce, kursywą - tytuły oryginalne, rok wydania odnosi się do oryginału)
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 09:20:35