Czytaj więcej"/> Drukuj
Alice_Springs -
Alice_Springs -
Alice Springs to duże miasto położone w Terytorium Północnym w Australii. Według spisu ludności z 2001, zamieszkuje je 28.178 osób – jest to drugie co do wielkości miasto Terytorium Północnego. W języku angielskim, szczególnie w Australii, nazywa się je często "the Alice". Tereny na których się znajduje są nazywane przez zamieszkujące je plemię aborygeńskie Ardente "Mparntwe".
Alice Springs jest najbardziej znane z powieści Nevila Shute’a Miasteczko jak Alice, niedaleko od niego znajduje się także słynne Uluru.
Pierwsza nazwa miasta to Stuart, zostało założone jako przystanek dla podróżujących z północy na południe na grzbietach wielbłądów osadników. Zbudowano wtedy stację telegraficzną niedaleko źródła Alice, nazwanego tak na cześć żony sir Charlesa Todda, poczmistrza generalnego Australii Południowej, na cześć którego z kolei nazwano (zazwyczaj suchą) rzekę Todd River. W 1929 do miasta dotarła linia kolejowa z Adelajdy (w 2004 przedłużona do Darwin). W 1933 po długotrwałej debacie zmieniono nazwę miasta na Alice Springs, niemniej droga prowadząca Adelajdy do Darwin i przechodząca przez Alice nadal nosi nazwę "autostrada Stuart". Położone niemal dokładnie w środku kontynentu australijskiego, Alice Springs znajduje się 700km od najbliższego oceanu i 1500km od innego, dużego miasta.
W leżącym w pobliżu Pine Gap znajduje się ważna stacja radarowa i wczesnego ostrzegania obsługiwana przez armie amerykańską i australijską w której pracuje ponad 700 osób.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2019-10-19 21:56:17