Czytaj więcej"/> Drukuj
Algier (fr. Alger, arab. الجزائر Al-Dżaza'ir) to stolica Algierii. Miasto leży w obszernej zatoce nad Morzem Śródziemnym, 800 km od Marsylii. Nad miastem wznoszą się wzgórza do wysokości 400 m n.p.m. Algier jest centrum gospodarczym, kulturalnym i głównym portem kraju. Również najważniejszym ośrodkiem naukowym kraju.
Liczba mieszkańców: 2,2 mln, aglomeracja algierska: 3,7 mln (1995).

Gospodarka

Historia

W starożytności nosił nazwę Icosium. Miasto zostało zburzone w VII wieku, po zdobyciu przez Arabów. Na początku XVI w dostało się w ręce tureckich korsarzy i odtąd przez długi czas było głównym ośrodkiem korsarstwa i rabunku. W XVII w ludność miasta dochodziła do 100 tys. W roku 1518 miasto stało się częścią Imperium Otomańskiego. W 1541 Karol V usiłował zdobyć Algier, w XVII w Francuzi dwukrotnie bombardowali miasto, jednak bez skutku. Zdobyli je dopiero w 1830, po zaciętych walkach, które trwały 20 dni. W czasie drugiej wojny światowej (od czerwca 1943 do sierpnia 1944) Algier stał się stolicą wolnej Francji i siedzibą tymczasowego rządu Charles de Gaulle'a. Po uzyskaniu niepodległości przez Algierię, Algier został jej stolicą.

Zabytki i turystyka

Opis miasta z encyklopedii Ultima Thule wydanej w 1927 roku

tekst o znaczeniu historycznym, przytoczony jako ciekawostka
Miasto posiada piękny port z dwoma długimi kamiennymi groblami. Główną ulicą jest wspaniały Boulevard de la Republigue. Miasto jest siedzibą gen. gubernatora, ma akademię wojskową, dwa uniwersytety  francuski i arabski, bibliotekę publiczną, obserwatorium astronomiczne różne towarzystwa naukowe itd. Algier jest ważnym punktem handlowym, łączą się w nim linie kolejowe z Oranu i Konstantyny oraz wiele dróg z wewnątrz kraju. Parowce łączą Algier z Marsylią, Alicante i Walencją. Ważna stacja węglowa. Wywóz wina, zboża, bydła, wełny, oliwy, tytoniu, rudy, kory korkowej oraz trawy halfa. Stacja klimatyczna uczęszczana przez chorych na płuca, 206595 mieszkańców (1921), z czego 2/3 Europejczyków.

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-13 06:04:23