Czytaj więcej"/> Drukuj

Alexandre Dumas, ojciec

Alexandre Dumas, ojciec, (24 lipca 1802-5 grudnia 1870) był francuskim pisarzem.
Alexandre Dumas urodził się w posiadłości Dumas Davy de la Pailleterie w Villers-Cotterêts, Aisne, niedaleko Paryża, był wnukiem markiza Antoine-Alexandre Davy de la Pailleterie.

Pochodzenie i młodość

Podczas kiedy dziadek Alexandra pełnił funkcję Generalnego Komisarza Artylerii w kolonii Santo Domingo (dzisiaj Dominikana, wtedy część Haiti, zakochał się w babce przyszłego pisarza Marie-Céssette Dumas, czarnej niewolnicy. W 1762 roku ona urodziła syna Thomasa-Alexandra, po czym zmarła.
Kiedy Antoine-Alexandre Davy de la Pailleterie i jego młody syn powrócili do Normandii, niewolnictwo ciągle było legalne, więc chłopiec cierpiał na skutek swego pochodzenia. W 1786 Thomas-Alexandre, zapisał się do francuskiej armii. Posługiwał się panieńskim nazwiskiem matki. Podczas wojen prowadzonych przez Napoleona ojciec pisarza wykazał się jako doskonały dowódca, dzięki czemu w wieku 31 lat został generałem.
Generał Dumas ożenił się z Marie-Louise Elizabeth Labouret, która urodziła mu syna Alexandra. Jednak młody pisarz nie cieszył się długo opieką ojca, bo ten zmarł 1806 roku. Czteroletnim Alaxandrem opiekowała się matka. Ich życie było trudne, a matka nie mogła zapewnić mu wystarczającej edukacji. Mimo tych problemów Alexander bardzo lubił książki. Jego rodzącą się wyobraźnię podsycały opowieści matki, o bohaterskich czynach ojca w czasie wojen napoleońskich. Mimo biedy, rodzina Dumasa zachowała pewną reputację. Dzięki niej dwudziestoletni Alexander mógł przenieść się do Paryża i podjąć pracę w biurze diuka Orleanu.

Kariera literacka

Dumas dodatkowo zaczął się zajmować pisaniem artykułów do prasy. Jednak najbardziej zafascynował go teatr. Napisał kilka sztuk teatralnych, a w 1829 roku, pierwsza z nich została wystawiona i spotkała się z dobrym przyjęciem. W następnym roku, kolejna jego sztuka odniosła sukces, co pozwoliło mu na zajęcie się pisaniem jako głównym źródłem dochodu. W 1830 roku we Francji wybuchła kolejna rewolucja.
Do połowy lat trzydziestych XIX stulecia, we Francji było niespokojnie, jednak w końcu kraj zaczął się rozwijać. Dla Dumasa najcenniejszym osiągnięciem rewolucji, był koniec cenzury. Mógł w końcu rozpostrzeć swoje literackie skrzydła.
Dumas zajął się pisaniem powieści w odcinkach, które ukazywał się w prasie. Tak powstała jego pierwsza powieść, będąca przeróbką starszej sztuki teatralnej. Był to Kapitan Paul.
W 1840 roku poślubił Idę Ferrier. Nie przeszkodziło mu to w spłodzeniu trzech nieślubnych dzieci z kilkoma kochankami. Jeden z nich Alexandre Dumas, syn, też został słynnym pisarzem.
Ojciec najbardziej lubił pisać powieści przygodowe osadzone w historii Francji. Jego utwory pełne były romansów, pojedynków na broń białą, oraz spisków i podstępów.
Najsłynniejsze książki
Dzięki swoim książkom, Dumas zarabiał spore sumy, jednak nie przeszkodziło mu to w stałym wykorzystywaniu debetu na koncie, oraz kilku bankructwach. Nie zrobił by tego bez pomocy swoich niezliczonych kochanek. Po abdykacji króla i przejęciu władzy przez Napoleona III, Dumas w 1851 roku przeniósł się do Brukseli w Belgii.
Następnie pojechał do Rosji, gdzie spędził dwa lata, ciesząc się popularnością swoich powieści. W marcu 1861 proklamowano królestwo Włoch. Przez trzy lata Dumas brał udział w walkach, podczas jednoczenia się Italii, po czym w 1864 roku wrócił do Paryża.

Pośmiertne przenosiny

Dumas został pochowany w miejscowości, gdzie się urodził, czyli w Villers-Cotterêts. W roku 2002 na wniosek prezydenta Francji, jego ciało przeniesiono do Panteonu w Paryżu. Większość francuskich pisarzy nie dostąpiła tego zaszczytu. Książki Dumasa zostały przetłumaczone na prawie dwieście języków, a w oparciu o nie powstało więcej niż 200 filmów.
Dom Alexandra Dumasa, Château Monte Cristo, został odrestaurowany i otwarty dla zwiedzających.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-08 20:17:08