Czytaj więcej"/> Drukuj
Alexander_Graham_Bell -
Alexander Graham Bell (ur. 3 marca 1847 - zm.2 sierpnia 1922) szkocki wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych.

Dzieciństwo i młodość w Szkocji

Urodził się w Edynburgu jako najstarsze dziecko Alexandra Grahama Bella i Elizy Bell. Jego ojciec był dyrektorem i właścicielem szkoły dla głuchoniemych, w której opracowano system uczenia głuchych czytania z ruchu warg oraz języka migowego. Jego matka była również osobą niedosłyszącą. Młody Alexander, mimo że nie był głuchy uczył się w szkole ojca. Następnie kontynuował edukację na Politechnice w Edynburgu po czym rozpoczął tam karierę naukową. Już od wczesnego dzieciństwa fascynowała go elektryczność i możliwość zastosowania jej do przenoszenia i wzmacniania dźwięku. Jego celem stało się skonstruowanie urządzenia które pozwoliłoby słyszeć osobom niedosłyszącym.

Wyjazd do USA

W 1870 Bell wyjechał do Kanady na rehabilitację po zapaleniu płuc. W trakcie tego pobytu zaproponowano mu pozycję profesora fizjologii dźwięku na Uniwersytecie w Bostonie. Poznał tam swoją żonę Mabel Hubbard, która była osobą niedosłyszącą. Ojciec Mabel był bardzo zamożnym człowiekiem i gdy dowiedział się o pomyśle Bella na skonstruowanie elektrycznego wzmacniacza dźwięku dla niedosłyszących postanowił finansować te badania. Bell za pieniądze teścia wybudował małe laboratorium, zaprosił do współpracy Thomasa Watsona i rozpoczął intensywne badania nad znalezieniem sposobu elektrycznego wzmacniania dźwięku. W ramach tych badań opatentował głośnik i mikrofon. Były one jednak zbyt duże i wymagały zbyt dużych źródeł zasilania aby można je było użyć do budowy aparatu słuchowego, który niedosłyszący mogliby nosić przy sobie. Jego żona zaproponowała mu jednak aby połączył jedno z drugim i uzyskał urządzenie przekazujące dźwięk na odległość. Dwa takie urządzenia połączone razem w ten sposób, że na każdym końcu znajduje się jeden mikrofon i jeden głośnik dały w rezultacie urządzenie, któremu teść Bella nadał nazwę telefon.

Bell Telephone Company

Alexander Bell i jego teść zdecydowali się założyć przedsiębiorstwo Bell Telephone Company aby rozpowszechnić wynalazek Bella. Wynalazek ten zrobił furorę na pokazie w Filadelfii, Bell dostał astronomiczną nagrodę 50000 dolarów od Filadelfijskiego Towarzystwa Naukowego i rozpoczął z teściem produkcję swojego wynalazku. Bell Telephone Company została później przekształcona w AT&T, do niedawna największą firmę telekomunikacyjną świata. Po osiągnięciu sukcesu komercyjnego Bell założył sieć laboratoriów badawczych, które po jego śmierci nazwano Bell Laboratories. Jeszcze za życia Bella, w jego laboratoriach powstało kilkadziesiąt wynalazków, z czego 18 było autorstwa samego Bella (w tym także patent na marzenie jego życia czyli aparat słuchowy) a w 12 innych był współautorem ich patentów. Po przekształceniu Bell Telephone Company w AT&T laboratoria Bella stały się głównym ośrodkiem badawczym tej firmy. W Bell Laboratories wynaleziono m.in. laser, system operacyjny Unix, światłowód i tranzystor.

Samoloty, National Geographic i Science

Pod koniec życia Bell zaczął interesować się samolotami. Sponsorował braci Wright - wymyślił dla nich system sterowania samolotów polegający na uchylnych klapach skrzydeł sterowanych stalowymi linkami. Jego pomysłem było też przyłączenie do samolotu pływaków zamiast kół - jest więc on twórcą hydroplanu. Graham Bell był też współzałożycielem dwóch znanych czasopism Science i National Geographic.

Eugenika

Bell był też jednym z najwcześniejszych orędowników idei eugenicznych (zanim zostały tak nazwane). W 1881 roku badał wskaźnik głuchoty w Martha's Vineyard, w stanie Massachusetts. Wyciągnął wniosek, że głuchota była dziedziczna i zalecał zakaz zawierania małżeństw dla głuchych ("Memoir upon the formation of a deaf variety of the human Race"). Jak wielu innych zwolenników eugeniki, proponował kontrolę imigracji i ostrzegał, że szkoły z internatem dla głuchych mogą się stać wylęgarnią głuchego gatunku ludzkiego.
Alexander Graham Bell zmarł w 1922 roku w swoim domu w Kanadzie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-06 14:50:31