Czytaj więcej"/> Drukuj
Aleksander Isajewicz Sołżenicyn (urodzony 11 grudnia 1918 w Kisłowodzku na północnym Kaukazie), rosyjski prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1970 (nagroda za Archipelag Gułag).
Sołżenicyn skończył wydział fizyki Uniwersytetu im. Łomonosowa i zaraz potem został powołany do wojska, gdzie służył w czasie II wojny światowej w randze kapitana. Na skutek przypadkowego przechwycenia przez NKWD jego listów do siostrzeńca, w którym krytykował Stalina, został aresztowany i umieszczony w Gułagu. Dzięki temu, że w ankiecie personalnej wpisał jako zawód fizyk atomowy, dostał przydział do specjalnego obozu dla naukowców (Szaraszka).
W Gułagu siedział od 1945 do 1952 roku. Na rok przed wypuszczeniem został wyrzucony z Szaraszki i przeszedł kilka "zwykłych" obozów pracy. Jeszcze w obozie napisał nowelę "Jeden Dzień Iwana Denisowicza", która przypadkowo dostała się do rąk Nikity Chruszczowa. Chruszczow na fali odwilży pozwolił wydrukować to opowiadanie w 1957 roku, oraz otworzył dostęp Sołżenicynowi do akt NKWD dotyczących Gułagu. Sołżenicyn napisał na tej podstawie swoją najsłynniejszą książkę "Archipelag Gułag". Mając świadomość, że książka ta nie będzie nigdy wydrukowana w ZSRR, przesłał ją nielegalnie do przyjaciela w Szwajcarii, gdzie została wkrótce wydana.
Sołżenicyn został za to początkowo aresztowany, spędzając kolejne 5 lat w więzieniu, jednak później, ze względu na przyznanie mu Nagrody Nobla i liczne interwencje dyplomatyczne, został wypuszczony i zmuszony do wyjazdu z ZSRR. W 1975 roku pozbawiono go obywatelstwa ZSRR i zaocznie skazano na karę śmierci.
Na wygnaniu Sołżenicyn najpierw przebywał w Szwajcarii, a potem przeniósł się do USA. Będąc na wygnaniu zaczął krytykować w swoich pismach społeczeństwo zachodu i skłaniać się do poglądów filozoficzno-politycznych podobnych do Lwa Tołstoja.
W 1990 roku Michaił Gorbaczow przywrócił mu obywatelstwo ZSRR, a sąd uchylił wyrok. W 1994 roku Sołżenicyn wrócił do Rosji. Obecnie zajmuje się głównie krytyką obecnych przemian zachodzących w Rosji i propagowaniem tołstojowskich ideałów.
Dzieła:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-25 12:13:02