Czytaj więcej"/> Drukuj

Rasa turecka nie uznawana przez FCI. Nazwa pochodzi od zbitki słow języka tureckiego aka - biały i basza - głowa. Takie psy nazywane są w Turcji coban kopegi - psy pasterskie.
Na teren dzisiejszej Turcji przybyły wraz z Grekami kiedy w Azji Mniejszej tworzono kolonie greckie. Obecnie występuje na wschód od Ankary czyli w azjatyckiej części kraju. Pochodzi od niego większość europejskich białych psów pasterskich takich jak wegierski kuvasz, czeski czuvac, włoski marmeran oraz owczarek podhalański. Zainteresowali się swojego czasu tą rasą Amerykanie bo psy te dobrze odganiały kojoty od stad owiec i bydła. Ten pies nie boi się wilka a trzy psy przepędaja od stada nawet niedźwiedzia. Wybitny pies stróżująco obronny z silnie rozwiniętym instynktem terytorialnym. Rozdrażniony lub sprowokowany może byc nieobliczalny a tym samym niebespieczny. Potrzebuje dużo ruchu bowiem w jego żyłach płynie też krew chartów, do miasta jest nie polecany. Bardzo odporny na niekorzystne warunki klimatyczne,rzadko choruje i ma niewielkie wymagania bytowe.
Jak sama nazwa wskazuje szata jego jest koloru białego niekiedy z kremowym nalotem, Sierść gęsta dwuwarstowa z miękim poszyciem, włos średniodługi prosty lub lekko falujący. Odmiana krótkowłosa jest bardzo rzadko spotykana.
Wysokość w kłębie: 73- 83 cm
waga: 38 - 60 kg.
UWAGA: Na podstawie Rozprządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy. (Dz. U. Nr 159, poz. 1051) utrzymywanie psa tej razy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-19 13:17:09