Czytaj więcej"/> Drukuj
Afryka w XVIII wieku. Przez cały XVIII wiek północne terytoria Afryki, wzdłuż Morza Śródziemnego, pozostawały pod panowaniem Turcji. Od 1714 r. Cyrenajka, Trypolitania i Tunezja, a wcześniej Egipt, stanowiły jej lenna, miały własne rządy, były więc częściowo niezależne. Na północnym zachodzie kontynentu istniał jeszcze niepodległy Sułtanat Maroka, będący największym państwem Afryki. W Afryce środkowej i południowej znajdowało się zaledwie kilka większych i znaczących państw: Abisynia, Ghana, Benin, Dahomej, Somali, Kongo, oraz kilkadziesiąt, często efemerycznych, niewielkich państewek o strukturze plemiennej, jak Orano, Kaarta, Lunda, Razwi, Luba, Wadaj i inne.
Europejczycy, w szczególności Portugalczycy, Holendrzy, Francuzi i Anglicy zajmowali jedynie kilkanaście portowych osad - baz handlowych, które sami założyli wzdłuż zachodnich i wschodnich wybrzeży kontynentu. Ich głównym celem było zapewnienie funkcjonowania morskich szlaków handlowych z Europy do Indii, Azji Południowo - Wschodniej i Chin. Służyły również one jako porty, odprawiające statki z czarnymi niewolnikami do Ameryki.
Natomiast prawie zupełnie Europejczycy nie interesowali się, przynajmniej do końca XVIII wieku, wnętrzem kontynentu afrykańskiego. Przyczyną tego była jego niedostępność, a mianowicie brak dogodnych zatok dla portów, strome lub błotniste wybrzeża, katarakty i wodospady na rzekach, dżungle lub pustynie, zaś przede wszystkim, nieprzychylny dla białego człowieka, klimat. Jedynie na południu Afryki, gdzie klimat jest zbliżony do europejskiego, nastąpiła w XVII i XVIII wieku kolonizacja i zasiedlenie przez Holendrów Przylądka Dobrej Nadziei, na którym utworzona została holenderska Kolonia Przylądkowa.
W środkowej Afryce Europejczycy nie zapuszczali się w głąb kontynentu, nawet w celu zdobycia niewolników. Dostarczali ich kacykowie i władcy różnych przybrzeżnych plemion i państw. Urządzali oni sami, ze swymi wojownikami, najazdy w głąb lądu, biorąc tam jeńców wśród innych plemion, by następnie sprzedać ich białym handlarzom w i faktoriach za tkaniny, broń palną i szklane paciorki.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-27 05:02:15