Czytaj więcej"/> Drukuj
b>Świnoujście - nadmorskie miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim u ujścia Świny do Zatoki Pomorskiej położone na wyspach Uznam (śródmieście) i Wolin (gdzie mieszczą się m.in port, stacja kolejowa, osiedla Warszów, Ognica, Przytór), między którymi istnieje stałe i bezpłatne połączenie promowe, wyspie Karsibór oraz kilkudziesięciu małych, niezamieszkanych wysepkach. Na wyspie Wolin znajduje się także port morski z dużym terminalem pasażerskim zapewniającym połączenie do Skandynawii (Kopenhaga, Ystad). Stocznia. Uzdrowisko (solanki) i kąpielisko morskie z najszerszą w Polsce plażą. Piesze przejście graniczne z Niemcami. Autobusowa komunikacja miejska.

Historia

Historia miasta sięga XII w. - istniały wówczas obronne grody zbudowane przez miejscowych książąt. Szczególny rozwój miasta następuje po pogłębieniu Świny z inicjatywy kupców szczecińskich i rozbudowie portu w XVIII/XIX wieku.
12 marca 1945 potężny amerykański atak bombowy (661 ciężkich bombowców B-17 Flying Fortress i B-24) zniszczył miasto i zabił około 20 tys. cywilów, w większości uciekinierów przed Armią Czerwoną.

Turystyka

Ciekawsze obiekty:

Miasta partnerskie

Grafika:Latarnia_Swinoujscie_1890_1900.jpg|Latarnia morska. (Zdjęcie z lat 1890-1900) Grafika:Swinoujscie.jpeg|Świnoujście - zdjęcie satelitarne Landsat
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-30 02:40:26