Czytaj więcej"/> Drukuj
Świecie to miasto powiatowe w województwie kujawsko-pomorskim, przy ujściu Wdy do Wisły. 26,5 tys mieszkańców (2003).
br />

Historia

Świecie -
Świecie -

Jedno z najstarszych miast Polski, pierwsza wzmianka z 1198 r., kiedy to było stolicą samodzielnego księstwa pomorskiego, władanego między innymi przez Świętopełka i Mściwoja. Po sprowadzeniu na niedaleką Ziemię Chełmińską Krzyżaków w roku 1226, było ważnym grodem obronnym Pomorza. Niestety w 1309 roku, jako ostatni punkt obrony, poddało się zakonowi (Gdańsk zajęto już rok wcześniej). Krzyżacy w Świeciu utworzyli komturię i rozpoczęli budowę zamku, ukończonego do roku [1], prawa miejskie chełmińskie, Świecie otrzymało w roku 1338. Podczas Wielkiej Wojny z Zakonem, to stąd wyruszyły pod Grunwald wrogie Polsce oddziały. Podczas Wojny Trzynastoletniej zamek kilkukrotnie zmieniał włascicieli, ostatecznie zajęli go Polacy.
Aż do "Potopu" Szwedzkiego, miasto bogaciło się na handlu wiślanym, Szwedzi jednak zupełnie zniszczyli Świecie i doszczętnie spalili zamek. Miasto ze zniszczeń odbudowywało się przez około 100 lat. Położone nad samą Wisłą, było często narażone na niszczycielskie powodzie. Dopiero w połowie XIX wieku nastąpiły przenosiny miasta na wysoki lewy brzeg Wdy. Liczba ludności wzrosła wtedy z 3166 w 1849 r. do około 6000, a w przeddzień wybuchu II wojny śiatowej Świecie liczyło już około 10 000 mieszkańców.
Podczas działań wojennych, a zwłaszcza jesienią 1939 roku dokonano licznych eksterminacji miejscowej ludności, w lasach mniszkowskich wymordowano 1350 pacjentów szpitala psychiatrucznego, a na ul. Polnej rozstrzelano około 40 Żydów. W 1945 roku, wojska radzieckie zniszczyły kościół farny na Starym Mieście oraz wysadziły w powietrze kośćiół w dzielnicy Przechowo.
Po wojnie nastąpił rozwój miasta, liczba mieszkańców wzrosła z 8300 w 1945 do ponad 13 500 w 1961 roku. Rozbudowano cukrownię (istniejącą od 1883 roku), zakłady mięsne, młyny oraz zbudowano nowoczesną wytwórnię pasz treściwych (obecnie PROVIMI). Jednak najważniejszym wydarzeniem w powojennej historii Świecia była decyzja o budowie w Przechowie pod miastem zakładów celulozy i papieru, które zdynamizowały jego rozwój i wpłynęły na strukturę gospodarczą regionu. Uruchomione w 1968 roku, w kilka lat później zatrudniały ponad 4200 ludzi.
Liczba ludności w 1988 roku osignęła magiczny poziom 25 000, podnosząc Świecie do rangi miasta średniego. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe - Kościuszki - 4000 mieszkańców oraz Marianki obliczone na ponad 10 000 ludzi. Obecnie Świecie jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, mieszkaniowym i handlowym na mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Dawne zakłady celulozy to obecnie nowoczesne i o wiele zdrowsze dla środowiska naturalnego (ISO 14000) zakłady MONDI PACKAGING PAPER ŚWIECIE oraz kooperujące z nim firmy, charakteryzujące się dynamicznym rozwojem. Ponadto Świecie to duży węzeł drogowy na skrzyżowaniu tras nr 1 i 5.

Zabytki

Zabytkowe stare miasto z zamkiem krzyżackim (XIV w.), kościołem (XV-XVII w.), murami obronnymi; klasztor pobernardyński z XVIII w., a także najwyższy kościół w Świeciu z wieżą wysokości 46 m, z XIX wieku. Kompleks zabytkowych młynów w dzielnicy Przechowo. Ponadto zespół secesyjnych, neogotyckich oraz eklektycznych kamienic w śródmieściu z 2 połowy XIX w. z dominującą nad rynkiem wieżą dawnego ratusza, zbudowanego z jasnej cegły w 1879 roku.

Miasta partnerskie

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-05-16 20:59:10