Czytaj więcej"/> Drukuj
Łysa Polana – duża polana w Dolinie Białki a zarazem niewielka osada położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jego słowackiego odpowiednika TANAP. Przez Walerego Eljasza nazwana Bramą Tatr
Przedzielona granicą PolskoSłowacką, która biegnie środkiem rzeki Białki. Nieliczne zabudowania, w tym pochodzące sprzed II wojny światowej budynki Polskiego (po Polskiej stronie) i Czechosłowackiego (po Słowackiej stronie) urzędów celnych zastąpionych wybudowanym wspólnym urzędem celnym położonym po polskiej stronie, a zbudowanym w/g projektu arch. Z. Gołąbka. Obiekt został wzniesiony w 1971 przed Narciarskimi Mistrzostwami Świata w Zakopanem w 1972. Przez Łysą Polanę biegnie Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, do której w tym miejscu dochodzi słowacka obwodnica tatrzańska.
Międzynarodowe przejście graniczne dopuszczone, pomimo protestów ekologów do ciężkiego ruchu drogowego.
W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004, dniu wejścia obu państw do Unii Europejskiej wójt Bukowiny Tatrzańskiej oraz burmistrz (primator) miasta Vysokie Tatry (Słowacja) dokonali symbolicznego przecięcia szlabanu granicznego.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-19 14:43:52