Czytaj więcej"/> Drukuj
Łódzki Okręg Przemysłowy (ŁOP), okręg przemysłowy na terenie województwa łódzkiego o powierzchni 7,9 tys. km². W przeszłości największe skupisko przemysłu włókienniczego w Polsce i jedno z największych na świecie.

Zasięg terytorialny

Łódzki Okręg Przemysłowy oprócz Łodzi obejmuje również pobliskie ośrodki miejskie, takie jak: Pabianice, Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Ozorków, a także Tomaszów Mazowiecki, Zduńską Wolę i Sieradz.

Struktura gałęziowa przemysłu

Podstawą przemysłu w Łódzkim Okręgu Przemysłowym były zakłady przemysłu:

Historia

Początki Łódzkiego Okręgu Przemysłowego datuje się na lata 20-te XIX w. W 1820, wskutek wydanych dekretów rządowych przez Sejm Królestwa Polskiego, Łódź została zaliczona w poczet miast fabrycznych, jako ośrodek przemysłu odzieżowego. Dogodne warunki naturalne i prawne zapoczątkowały gwałtowny rozwój przemysłowej Łodzi, który trwał aż do lat 90-tych XX w. Od 1990 w Łódzkim Okręgu Przemysłowym trwa kryzys gospodarczy, spowodowany gwałtownym spadkiem produkcji w dominującym w regionie przemyśle lekkim, którego przyczynami są z kolei: załamanie rynku wschodniego, wzrost konkurencyjnego importu oraz powolny proces adaptacji przedsiębiorstw państwowych do warunków rynkowych. nnn

ŁOP dzisiaj

W toku rozbudowy Łódzki Okręg Przemysłowy ulegał dużym przekształceniom, lecz największe zmiany obserwujemy obecnie - w okresie gruntownej restrukturyzacji przemysłu regionu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-23 23:25:12